Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/besagida/emirlerkoyu.org.tr/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
COĞRAFYA VE İKLİM | Emirler Köyü
Merhaba Emirlerli; Bugün Saat
COĞRAFYA VE İKLİM

Köy, Çorum iline 86 km, Boğazkale ilçesine 7 km uzaklıktadır. Güneybatısında Evren Beldesi (Yekbas), kuzeyinde Kaymaz köyü, kuzeydoğusunda, Alaca ilçesine bağlı Ayçiçek ve Suludere köyleri, doğusunda Küçükhırka köyü, güneydoğusunda Yüksekyayla köyleri ile sınırları çevrilidir.

Genelde karasal iklimin hüküm sürdüğü bir iklime sahip olmasıyla beraber, yazlar kurak ve sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Bölgenin yüksek kesimleri sonbahar-kış ve ilkbahar mevsiminde kısmen sisli olup bölgede hakim rüzgar poyrazdır..

Köy çevresindeki arazi yapısı; doğusu ve güneyi dağlık, kuzeybatısı ve güneydoğusu arasındaki kısım ise düz ve engebelidir. Köyün kuzeydoğusu ile güneybatısı Kabak Tepe ile çevrili olup, batısında Bekçinin Keli Tepesi bulunmaktadır. Arazinin kuzey ve güneybatı kesimleri meşe korusu ile kaplıdır.
Ağaç kesimleri her yıl yapıldığından ortalama olarak ağaçların boyu 1,5 ile 2 metre arasındadır. Köyün güneybatı ve kuzeybatı arazileri arasinda ekilebilir tarım alanları mevcuttur. Ekilmeyen ve ormanlık alanlar dışındaki genel bitki örtüsü bozkırdır.

Paylaşmak istermisiniz ?
BİLGİLER
tarafından 03 Ocak 2016 - 3:21 pm tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.063 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Paylaşmak istermisiniz ?
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Faliyet Takvimi
CORUM'da 5 Günlük Hava Tahmini
Son Yazılar

Olağan Genel Kurul Toplantısı

tüm yazıları için tıklayın...

Turnuva Slaytı 2008

tüm yazıları için tıklayın...

Turnuva Kupa Töreni 2008

tüm yazıları için tıklayın...

Dernek Gecesi 2007

tüm yazıları için tıklayın...
Anket
  • Son Yorumlar