Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/besagida/emirlerkoyu.org.tr/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
ÖRENKAYA KÖYÜ | Emirler Köyü
Merhaba Emirlerli; Bugün Saat
ÖRENKAYA KÖYÜ
  KÖYÜN ADI : ÖRENKAYA KÖYÜ ÖRENKAYA KÖYÜ
  KÖY MUHTARI : YAŞAR ASAR
  MUHTAR TELEFON : 456 21 81
  NÜFUS – HANE SAYISI : 218 —
  OKUL DURUMU : VAR
  İÇME SUYU : ŞEBEKE
  KANALİZASYON : YOK
  KURULUŞ YILI :
  İLÇEYE UZAKLIK : 12 km
  YOL DURUMU : Stabilize
  WEB ADRESİ :
  E-MAİL :

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Türkiye’nin doğu bölgesinden göç yoluyla gelip yerleşen bir köydür.

(Buranın yerleşim yeri olarak seçilmesinin en önemli sebebi dağınık bir yapıya sahip olmasıdır.) Bu özelliğinden dolayı tarım ve hayvancılık gelişmiş ve köyün temel geçim kaynağını oluşturmuştur.

Köyün asıl geçim kaynağı hayvancılıktır.

Hayvancılık yapmaya elverişli olduğu için burası yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir. Ayrıca köyün Taşlı Çukur adında yaylası vardır ve her yıl Nisan – Mayıs aylarında hayvan otlatılmaya cıkılır.

Köyde her geçen yıl nüfus biraz daha azalmaktadır. En çok göç verdiği İl Ankara’dır. Ankara’da köyün 2-3 katı nüfus yaşamaktadır.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında fazla bilgi olmamasına rağmen, bilinen en meşhur yemekleri Tavşan, Keklik veya Tavuk eti ile yapılan Arabaşı aşıdır’dır.

Kış Aylarında Arabaşı yemeği şölenleri düzenlenir. Köy gelenek ve görenklerine aşırı dercede bağlıdır.

Yaz ayları başlangıcında çevre köylerle birlikte Yağmur duası için Nöbeti (Aygar Dağı) ‘ye çıkılır. Bu yağmur duası Şenlik ve ziyafet havasında geçer.

Coğrafya
Çorum iline 87 km, Boğazkale ilçesine 12 km uzaklıktadır. Çorum İline bağlı Sungurlu İlçesine ise 35.km uzaklıktadır. Etrafı yüksek tepelerle çevrilidir.

Bitki örtüsü ağırlıklı olarak Meşe, Çalı ve ağaçlarıyla kaplıdır. bilinen en önemli yöreler; Taşlıçukur, Hasar, Ortalık Burun, Düz çam, Gölyeri, Sarı Güney, Kamçık, Hasanbeyli, Kertme, Büyük ve Küçük İkiz dereler, Dabulga, Arı Kurban, Ori Hasi Mahane, Kışla vb. yerlerdir. Köy halkı alış veriş ve hayvan alım satım işlerini Boğazkaleye bağlı olmasına rağmen Sungurlu İlçesi pazarlarında gerçekleştirmektedir.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazın az yağışlı ve sıcak bir iklime sahiptir. Kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır.

Rakımı yüksek olmasından dolayı yüksek tepelerdeki karlar Nisan ve Mayıs Aylarına kadar yerde kalmaktadır. Kışın kar yağışları neticesinde yolların kapanmasından dolayı şehirle çoğu zaman ulaşım kesilmektedir.

Arazide bol su olmasına rağmen aşırı engebeli olmasından dolayı su kaynakları yeterince kullanılamamaktadır. Buna rağmen dere yatakları kenarındaki düzlüklerde küçük bahçelerde sebze yetiştirilmektedir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 – YAŞAR ASAR
2004 – Hacı Hasan ASAR
1999 – Hacı Hasan ASAR
1994 – Yaşar ASAR
1994 – Osman YALMANOĞLU
1989 – Yaşar ASAR

Paylaşmak istermisiniz ?
BİLGİLER
tarafından 03 Ocak 2016 - 4:13 pm tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.137 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Paylaşmak istermisiniz ?
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Faliyet Takvimi
CORUM'da 5 Günlük Hava Tahmini
Son Yazılar

Olağan Genel Kurul Toplantısı

tüm yazıları için tıklayın...

Turnuva Slaytı 2008

tüm yazıları için tıklayın...

Turnuva Kupa Töreni 2008

tüm yazıları için tıklayın...

Dernek Gecesi 2007

tüm yazıları için tıklayın...
Anket
  • Son Yorumlar