Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/besagida/emirlerkoyu.org.tr/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Evci Beldesi | Emirler Köyü
Merhaba Emirlerli; Bugün Saat
Evci Beldesi

  KÖY ADI : EVCİ KÖYÜ Evren beldesi
  KÖY MUHTARI : HASAN SARIMEŞİNLİ
  OKUL TEL : 456 20 19
  SAĞLIK EVİ TEL : 456 20 31
  WEB :
  E-MAİL :
  NÜFUS : 1528
  İLÇEYE UZAKLIK : 12 km
Evci Köyünün tarihinin çok eski olduğu bilinmekte olup ,Sultan Hamit zamanına kadar dayanmaktadır ,Ancak kesin olarak hangi tarihte nereden gelinerek yerleşildiği ve kurulduğu bilinmemektedir.

Evci Beldesinin Güneyinde 2 km uzaklıkta Tınaz Tepeler Mevkiinde Friglerin yaşadığı yerler bulunmaktadır . Evci Köyünün, Boğazkale ilçesinin Kuzey batısında olduğu Boğazkale ilçesine Bağlı Karakeçili Köyü, Örenkaya Köyü, Kadılıtürk Köyü, Boğazkale ve Yozgat iline Bağlı Çatma köyleri ile kesişen sınırlar arasında 25 km² alan içinde yer almaktadır.

Son on yıldır Ülkede meydana gelen Ekonomik Krizler Evci Halkını çok etkilemiş Bu nedenle Büyük şehirlere göç başlamış bu göç halen devam etmektedir.

Bölgede Karasal iklim hakim olup Yaz ve son bahar ayları Sıcak ve Kurak ,Kış ve İlkbahar ayları soğuk ve yağışlıdır.Yoğun kar yağışlarında köy yolu 1-2 gün kapanır.Zaman zaman görüşün 10 metreye düştüğü zaman sis olur.

Köyde dağ bulunmamakla birlikte Köyün etrafını çeviren yükseklikleri 1600 m ye ulaşan tepeler vardır. Evci Köyünün ova Bulunmamakla beraber Yerleşim Yerinin Kuzeyi ile Kuzey Doğusu arasında kalan kısımda tatlı eğimli arazi kesiti bulunmaktadır ekim alanlarının çoğunluğu bu yerdedir.

Evci Köyünün kuzey Batısında 3 km uzaklıkta 2-2 m mesafede Sokullu Mevkiinde mağarası. Güney Doğusunda 3 km uzaklıkta 4 m genişliğinde Ballık tepesi mevkiinde Ballık mağarası bulunmaktadır. Köyün Kuzey batısı –Kuzeyi-Güney ve Güney Doğusu olan kısım Çevresi Tepelerle çevrili olup bu alan ormanlık alandır içersinde Çam,meşe ve bazı meyve ağaçları bulunmaktadır.

Her yıl meşe ağcı kesimi yapıldığı için ağaçların en uzun ağacın boyu yer yer 10 m yi bulur .Kuzey-Kuzey doğu olan alanın %40’ı bozkır ve ekim alanıdır. Evci Köyü ile Boğazkale-Sungurlu arası asfalt yol bulunmaktadır yoğun kar yağışlarında bu yol 1-2 gün arası kapanabilir.

Evci Köyü – Örenkaya Köyü arası Stabilize yol olup yoğun kar ve yağmur yağışlarında 1 haftaya kadar kapanabilir. Evci-Karakeçili Köyü arası Ham yol olup bu yolda kış aylarında 3 aya kadar kapalı kalır. Evci Köyünün Kuzeyinde Boğazkale –Evci Asfaltı üzerinde 1 adet 5-10 m mesafelerinde köprü bulunmaktadır.

Civar Köylerle beraber Her yıl Mayıs ayında Çarşıcuma Köyünde bulunan Nöbetti Baba Türbesine Yağmur duasına çıkılır. Her sene asker Uğurlama şenlikleri yapılır.

Ekim Ayında geleneksel Evci Güreşleri yapılır. Düğün merasimlerinde gelin arabadan inmeden Camide Dua edilir. Bayram Arifelerinde topluca Mezarlığa gidilir dua edilir. Her yıl Ağustos ayında toplu sünnet Töreni yapılır.

Paylaşmak istermisiniz ?
BİLGİLER
tarafından 03 Ocak 2016 - 4:04 pm tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.042 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Paylaşmak istermisiniz ?
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Faliyet Takvimi
CORUM'da 5 Günlük Hava Tahmini
Son Yazılar

Olağan Genel Kurul Toplantısı

tüm yazıları için tıklayın...

Turnuva Slaytı 2008

tüm yazıları için tıklayın...

Turnuva Kupa Töreni 2008

tüm yazıları için tıklayın...

Dernek Gecesi 2007

tüm yazıları için tıklayın...
Anket
  • Son Yorumlar