Merhaba Emirlerli; Bugün Saat
Evren Beldesi


KÖY ADI : YEKBAS KÖYÜ Evren beldesi
KÖY MUHTARI : UĞUR KÜPÇÜ
OKUL TEL : 452 27 30
SAĞLIK EVİ TEL : 452 30 70
WEB : www.yekbas.net
E-MAİL
NÜFUS : 1882
İLÇEYE UZAKLIK : 4 km
Evren Beldesi’nin kuruluş tarihi hatırlanmamakta olup Yekbas ismi ile anılmıştır. Oba olarak kurulduğu bilinmekte olup Boğazkale ilçesi, Emirler Köyü, Kaymaz, Yanıcak, Evci, Karakeçili, Alaca ilçesi Yüksek Yayla Köyleri ile çevrilidir. 1988 yılında Dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Kenan EVREN’i n ziyareti ile isminin Evren olarak değiştirildiği, 1992 yılında ise nahiye statüsüne alınmıştır. Beldenin eski adı Yekbas’ tır. Boğazkale ilçe merkezinin kuzeyinde bulunmaktadır.

Sınırları Boğazkale ilçesine bağlı emirler köyü, kaymaz köyü, Evci Köyü ve Boğazkale şehir merkezi ile kesişen sınırlar içerisinde yer almaktadır. Köy sadece üç mahalleden oluşmuştur. Fatih Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Bağlarbaşı Mahallesidir. Köye bağlı herhangi bir mezra mevcut değildir.

Genelde kara ikliminin hüküm sürdüğü yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve kar yağışlı Boğazkale ile arasındaki asfalt yolun ocak–şubat aylarında kar yağışından dolayı buzlanma meydana gelir.Fakat bu buzlanma 5-6 gün içersinde erir.

Ulaşım durumu asfalt yolla sağlanmış, Emirler Köyüne asfalt yolla, Kaymaz, Yanıcak ve Karakeçili köylerine Ham yolla ulaşım sağlanmaktadır. başka ulaşım mevcut değildir. Boğazkale ilçesine 4 Km uzaklıkta bulunan Yekbas Köyünün yol durumu asfalttır. Kışın yağışlardan dolayı buzlanma meydana gelir fakat bu buzlanma 3-4 gün içinde erimeye başlar. Ulaşıma bunun hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Yekbas Köyünün ekim alanının belde arazisine oranı ekim alanlarının daha fazla ve büyük çapta olduğu belde arazisinin ekim alanının 1/3 kadarını ancak kapsadığı ve yerleşim alanının gelişme gösterdiği; Beldede en çok yetiştirilen mahsulün buğday, arpa, nohut ve pancar olduğu Belde çevresinde sulu tarım yapılmaktadır.

Paylaşmak istermisiniz ?
BİLGİLER
tarafından 03 Ocak 2016 - 4:02 pm tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.076 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Paylaşmak istermisiniz ?
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Faliyet Takvimi
CORUM'da 5 Günlük Hava Tahmini
Son Yazılar

Olağan Genel Kurul Toplantısı

tüm yazıları için tıklayın...

Turnuva Slaytı 2008

tüm yazıları için tıklayın...

Turnuva Kupa Töreni 2008

tüm yazıları için tıklayın...

Dernek Gecesi 2007

tüm yazıları için tıklayın...
Anket
  • Son Yorumlar